КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ
"НЕЗАБАРОМ ЗНО"

 

Для Вас і Ваших дітей настав відповідальний та хвилюючий час - час складання зовнішнього незалежного оцінювання. Тому результат багато в чому залежить від того, наскільки серйозно Ви до цього поставитесь.

 

 1. Атмосфера в родині багато чого варта. Вона має бути тихішою і спокійнішою, ніж зазвичай.

 

2. Виключіть підвищений тон, нервозність у спілкуванні зі своєю дитиною, уникайте конфліктів і перенапруження.

 

3.Націлюйте дитину на позитивний результат.

 

4. Чуйно реагуйте на прохання дитини, якщо вона звертається до Вас за допомогою.

 

5.Створіть дитині сприятливі, доброзичливі, комфортні умови напередодні тестування. Частіше говоріть дитині, що Ви вірите в неї, у її сили і можливості, що в неї все вийде.

 

 7. Забезпечте режим дитини, щоб запобігти її перевтомі: допоможіть раціонально розподілити час між підготовкою і відпочинком, щоб уникнути перевтоми.

 

8. Дотримуйтеся режиму харчування дитини: під час інтенсивної розумової напруги їй необхідна різноманітна їжа і збалансований комплекс вітамінів. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага тощо стимулюють роботу головного мозку.

 

9. Не тривожтесь про кількість балів, яку Ваша дитина отримає під час ЗНО. Поясніть їй, що кількість балів не є показником її можливостей.

 

10. Не підвищуйте тривожність дитини напередодні ЗНО, бо це негативно позначиться на результатах тестування.

 

11. Забезпечте вдома зручне місце для занять і слідкуйте, щоб дитині ніхто не заважав.

 

12. Допоможіть дитині розподілити теми підготовки по днях.

 

13. Під час тренувань навчайте дитину орієнтуватися в часі та розвивайте вміння його розподіляти.

 

14. Напередодні ЗНО забезпечте дитині повноцінний відпочинок. Вона має відпочити і добре виспатись.

 

15. Не критикуйте дитину за низькі результати оцінювання, шукайте шляхи вирішення даної проблеми.

 

Пам’ятайте: головне – знизити напруженість і тривожність дитини, підтримати її та забезпечити їй необхідні умови для підготовки.

 

 

 

ЯК ГОТУВАТИСЯ ДО ЗНО (ПОРАДИ ПСИХОЛОГА ДЛЯ БАТЬКІВ)

 

Сучасний світ знаходиться в постійному русі. Пристосуватися до умов, які постійно змінюються,  та ефективно себе реалізувати може лише людина з високими адаптивними властивостями. Сучасність потребує особистості, яка вміє діяти, приймати рішення. Тому так важливо не лише добре знати матеріал предмета, з якого проходить тестування, а й уміти працювати з ним, знаходити потрібну інформацію та приймати правильні  рішення.

 

Говорячи про процедуру тестування, ми згадуємо вікові особливості юнацького віку, в яких уже закладена варіативність. Так, провідною діяльністю юнацького віку є навчально-професійна, а новою ознакою цього періоду стає перший вибір свого життєвого шляху та самовизначення. Тобто, відкидаючи більш-менш суб’єктивні фактори, можна говорити про те, що учні свідомо підходять до цього періоду завдяки психологічним та віковим особливостям, маючи при цьому внутрішню мотивацію.

 

Психологи розцінюють тестування  як:

 

1) “перетравлювання” значного обсягу інформації, яке пов’язане з великим навантаженням на мозок;

 

2) серйозне емоційне напруження і велике навантаження на нервову систему.

 

Тому найоптимальнішим варіантом підготовки до складання іспитів та проходження тестового періоду є такий (за Іриною Науменко):

 

- Раціональне харчування (мед, горіхи, молочні продукти, риба, м’ясо, овочі та фрукти) забезпечать баланс необхідних інгредієнтів та відновить енергетичні витрати;

 

- Нормальний здоровий сон та відпочинок зменшать навантаження на нервову систему;

 

- Не варто в цей період відмовлятися від занять спортом чи улюбленої справи – це буде своєрідний відпочинок;

 

- Слід пам’ятати про біоритмологічні особливості: “сова”, неефективно працює о 6-8 годині ранку, а “жайворонок” навряд чи буде працездатним до 2-3 години ночі. В усіх людей рівень біологічної активності знижений із 17.00 до 18.00 години.

 

Можна дітям вживати тонізуючі препарати рослинного походження, наприклад, із женьшеню.

 

Правильна організація підготовки є чинником успішності в тестуванні.

 

 Складні теми можна чергувати з простими, не обов’язково вивчати всі питання поспіль.[5, с. 55-58.]

 

Є й деякі психологічні особливості, які слід ураховувати при вивченні матеріалу.

 

1. “Ефект краю”. Найкраще запам’ятовується інформація, вкладена на початку й наприкінці тексту. Тому під час запам’ятовування слід напружувати свої пізнавальні здібності саме при вивченні середини.

 

2. Повторювати матеріал теж слід вдумливо, оскільки після “завантаження в мозок” не повторити цю інформацію, 20-30% її втрачається впродовж перших 10 годин. Щоб цього не сталося, слід працювати з текстом так: спочатку прочитати його, потім повторити вдруге, через 20 хвилин – утретє, а через 8-10 годин – учетверте, і ще раз – через добу.

 

3. Наявність власної стратегії та пошуку відбору інформації, свого інтелектуального стилю полегшує вивчення. Так, знаючи особливості своєї пам’яті, можна вивчати матеріал сприймаючи його побачивши, можна проговорювати його вголос, або переказувати комусь.

 

4. Аутогенне тренування та власні формули заспокоєння налаштують учнів на впевнений лад та оптимізм.

            5. Підтримка батьків – один із чинників успіху. Емоційний батьківський захист – велика підтримка перед іспитом. Можна взяти квитки до театру, просто погуляти, згадати свій період складання іспитів і розповісти про нього дитині – це заспокоює.

 

Консультація для студентів

 

Як попередити стрес напередодні ЗНО

 

 

 

Доброго дня всім, я рада вас вітати!

 

Сьогодні ми поговоримо про важливі аспекти психологічної підготовки до ЗНО, а саме, як попередити дистрес та керувати своїм емоційним станом у складних ситуаціях.

 

Ми вже розглядали питання, які стосуються підготовки до ЗНО протягом навчального року, виконували тестові завдання і говорили про те, що будемо не раз повертатися до цього важливого питання у наступних наших консультаціях. Отож сьогодні мова піде про те, як попередити негативні наслідки стресу.

 

Спочатку нагадаю вам, що

 

Стрес - стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних і важких умовах.

 

Емоційний стресовий стан виникає в незвичайно важких ситуаціях і переживається з великим внутрішнім напруженням. Це переживання, які виникають під час великих фізичних та розумових перевантажень, тоді, коли необхідно прийняти швидкі і відповідальні рішення.

 

У студентів стреси виникають під час заліків, іспитів, під час екзаменаційної сесії. А ЗНО якраз і є для студента важливим випробуванням.

 

Звичайно стреси супроводжують все наше життя, ми не можемо іх позбутися, але попередити стрес, сформувати стресостійкість – це цілком під силу для кожного.

 

В цілому, розрізняють два види стресу: гострий, або еустрес, та хронічний, його ще називають дистресом.

 

Еустрес ― це свого роду ″хороший″ стрес. Він активізує функціональні резерви організму, сприяє адаптації та, врешті-решт, ліквідації самого стресу. Еустрес нетривалий, завдяки чому організм активує свої системи для ″збереження життя″, але не встигає їх вичерпати, тому згубного впливу еустрес не завдає.

 

Дистрес ― це ″шкідливий″ стрес, внаслідок якого вичерпуються захисні сили організму та зриваються механізми адаптації, організм слабшає, що призводить до розвитку різних захворювань.

 

Тож наше з вами завдання – попередити дистрес!

 

Для того, щоб у кризовій ситуації не втрачати голови, необхідно не ставити перед собою надзавдань і надмети. Не варто чекати, доки ситуація стане катастрофічною.

 

Починайте готуватися заздалегідь, по частинах, спокійно, про це ми говорили у попередніх зустрічах.

 

Щодня виконуйте вправи на зняття напруження, втоми, на розслаблення.

 

Не забувайте про РЕЖИМ ДНЯ!

 

Поділіть день на три частини:

 

• готуйтеся 8 годин на день;

 

• займайтеся спортом, гуляйте, танцюйте — 8 годин;

 

• відпочивайте не менше 8 годин, якщо хочете то влаштовуйте собі тиху годину після обіду.

 

Пам’ятайте про важливість правильного харчування!!! 

 

Під час підготовки до ЗНО потрібно правильно харчуватися. Харчування має бути 3-4-разовим, калорійним і багатим на вітаміни. Споживайте волоські горіхи, молочні продукти, рибу, м'ясо, овочі, фрукти, шоколад.

 

Пам’ятайте, що абрикоси, молоко, м'ясо, риба, картопля, авокадо, банани, шпинат, арахіс – зміцнюють систему захисту організму. Також дуже добре вживати зелений чай, чорний шоколад, волоські горіхи.

 

Якщо ви перебуваєте в стані внутрішньої напруги, постійної тривоги, скористайтеся такими порадами:

 

1.     Спочатку потрібно розвантажитись:  послухати себе, а потім зробити ранжування своїх справ за значимістю – скласти список справ від більш важливих до менш важливих. Маючи перед собою конкретно такий список ви будете бачити, які завдання є вагомими і будете виконувати спочатку їх. Таким чином, всі справи не будуть збиратися в одну цілу невизначену проблему.

 

2.     Можна вдатися до відкладання. Якщо ви досить стомлені, не маєте сили це зробити сьогодні, ви можете відкласти справу на завтра, але обов’язково завтра її потрібно виконати з новими силами.

 

3.     Розслаблення. Якщо ви досить тривожитесь, напружені, хвилюєтесь, вам страшно, необхідно розслабитись, а саме зробити те, що розслаблює саме вас: можна заплющити очі, зручно сісти або лягти уявити собі шелест листя, яскраве тепле сонечко, приємну зелену траву, по якій ви йдете босоніж. А можна завернутися в м’який приємний плед, взяти на руки котика, послухати приємну музику. Головне, щоб ви розслабились і зняти напругу.

 

4.     Також можна використати такий прийом, як «приєднання» – взаємодій  те із спокійними урівноваженими людьми, вони дадуть вам спокій.

 

5.     Корисним стане виведення зовнішньої напруги назовні – можна записати, намалювати, зліпити свою тривогу, напругу і  знищити її, тобто «віддати».

 

6.     Можна вдатися до такого прийому як «вихід в тишу» (природа, музика, перегляд спокійного гарного фільму).

 

7.     Пам’ятайте, що розслаблення дає нам момент творчості – малювання, вишивка, аплікація, ліплення тощо. Отож творіть.

 

8.     Можна також спробувати уявити свій ідеальний день – він може бути будь-який на ваш вибір, казковий, фантастичний, не обов’язково у своєму місті, це може бути Париж, Львів. Фантазуйте без обмежень як ви проведете цей день, як ви прокинетеся, в що вдягнетеся, якими вулицями будете гуляти, кого зустрінете. Казка дає простір для свободи і фантазії, вона дає можливість справитися із своїми страхами. На рівні фантазії відновлюється цілісність і душевна рівновага.

 

Ще існують такі методи самодопомоги, до яких відносяться цілеспрямовано створені психотехнічні вправи для управління самим собою в стресовій ситуації.

 

Важливо знати деякі з них, щоб використовувати в моменти наростання внутрішньої напруги. Дані вправи допомагають не "вихлюпувати" роздратування на інших, уникнути звичайних негативних наслідків: не наговорити образливих слів, зберегти своє здоров'я, впевненість в собі, уникнути болісних роздумів про свої реальні і уявні помилки

 

А зараз я пропоную вам виконати таку вправу.

 

Вправа «Притулок»

 

Інструкція: Сядьте зручно, закрийте очі. Уявіть собі, що у вас є надійне і зручне місце, в якому ви можете відпочити, коли захочете. Дорогу в це  місце знаєте тільки ви, ніхто інший вас там не потривожить.

 

Не обов'язково, щоб це місце існувало в житті. Якщо у вас немає такого місця в житті, придумайте його. Це може бути маленький сільський будиночок в далекому селі або невелика квартира на околиці міста, про яку ніхто не знає. Це може бути все, що завгодно. Це може бути навіть космічний корабель, що відносить вас геть від Землі.

 

Подумки уявіть собі це місце. Опишіть речі, які знаходяться в ньому, які подобаються вам,  створюють ваш комфортний життєвий простір. Уявіть себе  в своєму зручному місці, чим Ви займаєтеся. Можливо, ви слухаєте музику, дивитеся на вогонь у каміні, читаєте, малюєте або щось інше. Намагайтеся думати про ті заняття, які вам найбільш приємні.

 

Протягом дня кожен раз, коли ви відчуваєте себе особливо втомленим і починаєте нервувати, на кілька хвилин уявіть собі свій притулок.

 

Коли ви зафіксуєте такий «притулок» у своїй свідомості, ви можете повертатися до нього в тих ситуаціях, коли відчуваєте страх, напругу, тривогу. Це допоможе вам розслабитися і заспокоїтися.

 

Коли виникають надзвичайні ситуації, вони викликають напругу задовго до зіткнення з ними. Тому необхідно підготуватися до них. Першим кроком до успіху в будь-якому починанні є психологічна установка на успіх, абсолютна впевненість у тому, що мета буде досягнута.

 

Самонавіювання - це створення установок, які впливають на механізми психіки, твердження, що успіх можливий, виражене від першої особи в теперішньому часі.

 

Зараз я вас познайомлю з орієнтовними програмами самонавіювання, які можете використовувати ви.

 

-  Для оптимізації настрою: «Я зібраний і врівноважений; у мене піднесений, радісний настрій; я хочу бути активним і бадьорим; я можу бути активним і бадьорим; я активний і бадьорий; я хочу, можу, буду відчувати енергію і бадьорість; я життєрадісний і повний сил; я оптиміст».

 

-  Для налаштування на конструктивну поведінку, подолання невпевненості, скутості в спілкуванні: «Я абсолютно спокійний, я входжу в приміщення впевнено; відчуваю себе на сцені (в аудиторії, в кабінеті директора і т.д.) вільно і розкуто; володію собою; мій голос звучить рівно, впевнено; я можу добре провести виступ; мені самому цікаво на конкурсі (занятті); мені є що розповісти всім; я спокійний і впевнений у собі».

 

-  Для налаштування на майбутній іспит: «Я почуваю себе впевнено; настрій піднятий; голова ясна; я абсолютно спокійний; я зібраний; мислю чітко; я хочу, можу, буду відповідати (працювати) легко, чітко, ясно».

 

Ще хочеться згадати про методи гармонізації психоемоційного стану людини

 

Коли людина хвилюється, її дихання стає частим і поверхневим. Якщо в стресових ситуаціях стежити за тим, щоб дихання залишалося глибоким і повільним, можна не допустити надмірної емоційної реакції.

 

«Ритмічне дихання». Помітивши, що ви починаєте збуджуватися (хвилюватися, напружуватись, обурюватися), починайте дихати на «раз - два - три». Вдих (1 - 2 - 3), видих (1 - 2 - 3). Потім спробуйте зробити видих ще тривалішим (1 - 5, 1 - 7).

 

Вправи, з яким я вас познайомила сьогодні, допоможуть навчитися розуміти свої емоції і почуття та керувати ними.

 

Пам’ятайте, стреси супроводжують все життя людини, але головне, навчитися зберігати спокій та душевну рівновагу.

 

Бажаю вам всього найкращого, дякую за увагу!

 

 

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ СТУДЕНТІВ

Як психологічно підготуватися до участі в ЗНО

 

Зовнішнє незалежне тестування вимагає від студента вміння планувати  самостійну роботу. Тому в процесі самостійної підготовки до ЗНО краще всю інформацію, яку необхідно засвоїти, поділити на частини і визначити їх  пріоритетність.

 

Починайте готуватися до випробування заздалегідь, потроху, частинами, зберігаючи спокій. Складіть план занять. Складаючи план на кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні буде вивчатися. Не взагалі: «трохи попрацюю», а якими саме розділами і темами займуся. А також необхідно визначити час занять з урахуванням ритмів організму.

 

Використовуйте час, відведений на підготовку, як можна ефективніше. Новий і складний матеріал вчіть у той час доби, коли добре думається, тобто висока працездатність. Зазвичай це ранкові години після гарного відпочинку

 

В першу чергу варто вивчати найскладніші розділи, щоб вистачило часу на їх повторення.

 

Працювати необхідно в сприятливій для навчання обстановці до тих пір, поки відчуваєте, що засвоюєте матеріал.

 

Як тільки рівень сприйняття інформації знизився, варто відволіктися від  підготовки до ЗНО на 20 хвилин.

 

Під час самостійної підготовки до ЗНО краще виконувати побільше різних тестових завдань. Їх можна знайти на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти і ВНЗ України, на спеціалізованих web-порталах. Виконуючи  тестові завдання, контролюйте, скільки часу у вас займає пошук відповідей.

 

Щоб зовнішнє тестування пройшло успішно, необхідно не лише вивчити,  систематизувати матеріал, а й попрацювати над своїм зовнішнім виглядом та поведінкою.

 

Хвилювання  – це природно, часто воно допомагає швидко налаштуватися  на продуктивну роботу.

 

Щоб менше нервувати під час зовнішнього тестування, краще з’явитися до  пункту тестування на 20 хвилин раніше. Їх вистачить для того, щоб  налаштуватися на тести, підготуватися психологічно. Якщо є можливість, то  краще прийти на тестування пішки.

 

Не варто ставити перед собою надзвичайно складні завдання, адже чим  менше часу залишається до тестування, тим важче їх виконати. Краще  сформулювати основну задачу, потім розбити її на невеликі частини, які дійсно можна вирішити у визначений проміжок часу. Це допоможе зменшити хвилювання, викликане майбутнім зовнішнім тестуванням, а сам шлях до успішного складання тестів ЗНО буде не таким тернистим.

 

Завжди, а під час підготовки до іспитів особливо потрібно піклуватися про своє здоров'я. В цей час потрібно добре і вчасно харчуватися (дотримуватися режиму). Не забувайте про прогулянки і спортивні розваги, робіть перерви, активно відволікайтеся. Добре відпочивайте – сон вам необхідний. Ні в якому разі не засиджуйтеся допізна перед іспитом!

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВТОМИЛИСЯ ОЧІ?

 

Виконайте дві будь-які вправи:

 

• погляньте по черзі вгору-вниз (25 с), ліворуч-праворуч (15 с);

 

• напишіть очима своє ім'я, по батькові, прізвище;

 

• фіксуйте погляд то на віддаленому предметі (20 с), то на аркуші паперу перед собою (20 с);

 

• намалюйте очима квадрат, трикутник — спочатку за годинниковою стрілкою, потім навпаки.

 

РЕЖИМ ДНЯ

 

Поділіть день на три частини:

 

• готуйтеся 8 годин на день;

 

• займайтеся спортом, гуляйте, сходіть на дискотеку, потанцюйте — 8 годин;

 

• відпочивайте не менше 8 годин, якщо хочете то влаштовуйте собі тиху годину після обіду.

 

ЯК КРАЩЕ ХАРЧУВАТИСЯ

 

Харчування має бути 3—4-разовим, калорійним і багатим на вітаміни. Споживайте волоські горіхи, молочні продукти, рибу, м'ясо, овочі, фрукти, шоколад. Ще одна порада: перед іспитами не слід наїдатися.